Živnostenské podnikání

03.11.2020

Co je potřeba vyřídit při založení živnosti?

V první řadě je potřeba zjistit si podmínky pro získání konkrétní živnosti. Některé jsou totiž vázané na splnění určitých podmínek, jako třeba praxe v oboru nebo dosažené vzdělání.

Na který úřad jít?

Zažádat o živnost můžete na kterémkoliv živnostenském úřadu. Nemusíte tam kde máte trvalé bydliště ani tam kde budete mít sídlo podnikání. Potřebujete s sebou občanský průkaz, případně dokumenty dokládající praxi, vzdělání atd, podle podmínek konkrétní živnosti.
Úředník s Vámi vyplní jednotný registrační formulář a zaplatíte 1000,-.Ten den Vám vzniká oprávnění k podnikání a do 5 dnů Vám přidělí IČO a výpis z živnostenského rejstříku.
Formulář můžete vyplnit i doma a zaslat datovou schránkou. Poplatek uhradíte převodem na účet.
Před vyplněním si rozmyslete, kde bude Vaše sídlo podnikání. Může to být Vaše trvalé bydliště, nebo tzv. virtuální sídlo, nebo jiné místo - potřebujete ale souhlas majitele, že zde můžete mít své sídlo podnikání.

A co další instituce? 

Vyplnění jednotného registračního formuláře (CRM) je výhoda v tom, že už nemusíte obíhat další instituce jako je zdravotní pojišťovna, správa sociálního zabezpečení a finanční úřad. Ke všem se ohlásíte prostřednictvím tohohle jednoho formuláře.
Pokud nebudete vyplňovat jednotný registrační formulář je potřeba se na zdravotním a sociálním pojištění ohlásit do 8 dnů od vzniku oprávnění k podnikání, na finančním úřadu do 30 dnů. Místní příslušnost pro tyto instituce je místo Vašeho trvalého bydliště. Pokud tedy provozujete podnikání v Praze, ale trvalé bydliště máte v Olomouci - přihlášení na soc., zdravotní pojištění a finanční úřad bude v Olomouci.